Yabancı Dil | Yeni Başlayanlar İçin Arapça Klavye Kullanımı Nasıl Olmalı?


Arapça ile ilgili yayınlarıma başlamadan önce, Arapça klavye kullanımı üzerine birkaç şey anlatmak istiyorum. Tabii hazır Arapça klavyelere de bir şekilde erişebilme olanağımız olabilir. Ama bu imkanı elinde bulundurmayan niceleri de var ve bu yüzden klavyeye alışma sürecimiz de önemli. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda Arapça klavye olması neredeyse imkansız. Herkes Q klavye kullanmaya programlı olduğundan. :)

Bu konuya girmeden önce sizlere (özellikle windows 7 kullananlara) windowsa nasıl klavye seçeneği yüklenir ondan bahsedeyim. Öncelikle bilgisayarımıza nasıl Arapça klavye yükleyebiliriz, bunu öğrendikten sonra gerisi zaten kolay.

Eğer benim gibi Windows 7 kullanıyorsanız, Başlat Menüsünde bulunan Dil Çubuğundaki o TR yazan yere sağ tıklayıp Ayarlar’a bastığınız zaman karşınıza bir menü çıkacaktır.


Tam olarak yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi listede yazan Ayarlar’a tıkladığınızda direkt olarak şu menüyle karşılaşıyorsunuz:Gördüğünüz gibi bende zaten sol taraftaki listede Arapça yüklü görünüyor. Bu listede Arapça yüklü olarak gözükmeyenlerin ise yapması gereken sağ üst tarafta bulunan ‘Ekle’ butonuna basmak.

Buraya bastığınızda ise karşınıza şu şekilde bir menü daha çıkıyor:


Menüde gördüğünüz gibi diller alt alta sıralı şekilde... Sizin yapmanız gereken bu listeden Arapça dilini bularak onun yanındaki artı'ya tıklamak. Artı'ya tıklayınca da bir alt sekmeden Arapça (101) yazısının yanındaki kutucuğa tik atıyorsunuz ve Tamam’a basıyorsunuz. Bu kadar. Artık dil çubuğunda TR ya da EN yazan yerde AR simgesi de görünecek.

Size bir yazı yazarken kolaylıkla TR’den AR’ya ya da EN’ye geçmeyi de söyleyeyim. Yani fareyi kullanmadan direkt klavyenin dilini değiştirmek isterseniz SHIFT + ALT tuşlarına basmanız yeterli olacaktır.

Arapça dil paketi hiç yüklü olmayanlar ve listede göremeyenler için de şunu söyleyeyim: Normalde Windows 7’de bu dil paketleri zaten yüklü geliyor. Ama diyelim hâlen Windows XP gibi bir işletim sistemi kullananlardansınız ve dil paketiniz yoksa o halde önce bilgisayara bu paketi indiriyorsunuz. Bunun adımları da zaten eminim internette mevcut olacaktır. Ben, “Sizin böyle bir problemle karşılaşma olasılığınız son derece düşük” diye düşündüğüm için burada ayrıntıya girmeyi düşünmüyorum.

Yeni Başlayanlar İçin Arapça Klavye Nasıl Kullanılır?Eğer Arapça klavye kullanmada yolun başındaysanız; öncelikle klavyenize Arapça harflerin yazılı olduğu yapıştırıcılardan (sticker) yapıştırarak işe başlayabilirsiniz. Örneğin klavyede Ü harfinin üzerine (ama tabi ki harfi tam olarak kaplamak istemezseniz Ü’nün altındaki boşluğa) دharfi ya da G harfi yazan tuşun üzerine لharfi gibi Arapça’ya karşılık gelen hallerini bilmek ve alışmak babında yapıştırabilirsiniz. Bir ay böyle kullanırsınız, sonra da stickerları tek tek çıkarırsınız.

Bu kez harflerin yerini zihninizden hesap etmeye çalışarak klavyeyi kullandığınızda inanın ilk etapta zor gelse de görsel olarak o stickerların yerini zamanla ezberlemiş olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu sayede tıpkı Türkçe klavyedeki hızınız gibi Arapça klavyenizdeki hızınız da zamanla gelişecektir.

Ezberlemeniz için dediğim gibi klavyedeki Türkçe harflere karşılık gelen tuşların yine hangi Arapça harfine karşılık geldiğini beyninizde kodlamanız size büyük fayda sağlayacak ve bir süre sonra nasıl ezberlemiş olduğunuza siz de hayret edeceksiniz. Tabi bunun için öncelikle söylemeliyim ki, klavyeden pek uzak kalmamanız lazım ki zaten eğer bölümün öğrencisiyseniz ya da çeviri şirketiyle işe başlamışsanız veyahut Arapça ile ilgili herhangi bir yazı işinde çalışıyorsanız alışmamanız için hiçbir neden yok. Kolay gelsin. J

4 yorum:

 1. Teşekkürler
  Gayet bilgilendirici bir yazı
  Bu tarz yazıların devamı da olacak mı
  Arapça dersler verirseniz buradan takip edeceğim
  Sağ olun şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yabancı dil öğrenme teknikleri üzerine bir kaç paylaşımım olacak daha sonra ufaktan derslere geçir yapmayı düşünüyorum. İlginize teşekkürler:)

   Sil
 2. Çok teşekkürler, böyle bir çözümü hiç düşünmemiştim.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.