Sinema | A Monster Calls - Canavarın Çağrısı


Bu film, çocuk olamayacak kadar büyük, ama yetişkin olamayacak kadar da genç birinin hikayesi, Connor'ın hikayesi. İlk başlarda bizlere fantastik gelen ama gerçekte iç dünyası ile verdiği koca bir savaştan ibaret olan bir film. Connor ilk gençlik çağlarında zor kararlar alması gereken ve daha şimdiden ciddi sorunlarla yüzleşmek zorunda olan bir çocuk. 

Bir patlama hikâyesi bu. Pasif agresifliğin sonucunu naif dokunuşlarla işleyen bir film. Bir çocuk böyle bir rolü bu kadar güzel oynayabilirdi diyorsunuz. Lewis MacDougall'ın gelecek vaad eden çocuk oyunculardan biri olduğunu düşünüyorsunuz filmi izlerken, hakkını verelim gerçekten iyi ki bu rol için seçilmiş dedim.

Babası ile annesi ayrı yaşayan Connor'ın annesi kanserdir. Okulda da -o meşhur, bilindik- uyuz bir okul çetesi dışında kimse onu fark etmez. Tam bir görünmezdir Connor. Sürekli her gece gördüğü bir kabus vardır ve bu kabustan da her gece aynı saatte (00.07) uyanır. Her gece annesinin ölümünü görmektedir rüyasında. Evlerinin penceresinden bakıldığında görünen, bir mezarlığın tepesinde bulunan porsuk ağacı o saatte harekete geçer, bir canavara dönüşür ama Connor ondan korkmaz ve hikayemiz de burada başlar, yoksa dört hikaye mi demeliyim? İlk üçünü zaten canavara dönüşmüş porsuk ağacı sunar bizlere. Dördüncü hikaye de Connor'dadır. Kendi hikayesi.

Canavarın çağrısı aslında bir kitapmış. Bunu öğrendiğimde filme neden bu kadar bağlandığımı da anlamış oldum. Çünkü film bir şekilde kitap kokmuştu bana. Fantastik ve dramın iç içe olduğu filmler bana hep dokunaklı gelmiştir. Patrick Ness tanımadığım bir yazar. Ama en azından bu film sayesinde ismini öğrenmiş oldum.

Ben geri kalan hikayeyi ve filmin kilit noktalarını anlatmayacağım ama şuraya filmle ilgili şöyle bir yazı bırakayım. Zira burada daha güzel bir analiz bulabilmeniz mümkün. 

Ben de bu yazıyı ekstra olarak kaleme alayım da şurada en iyi çocuk filmleri listemi oluştururken kullanacağım ayrıca bir yazım da bulunmuş olsun. En iyi yazılarımdan biri olmasa bile bu film için klavyeme sarılmaya değer diye düşündüm. Sonuçta kitaptan uyarlanan filmler ve kitapları anılmaya değer.  

Şurada da kitap hakkındaki yorumu okuyabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.