Eğitim-Gezi | Geç Gelen Malezya Yazısı #2


Malezya yazımızın ikinci versiyonuna kaldığımız yerden devam ediyoruz. Geçenki yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz. Eğitim hakkında pek bir şey anlatamadığım için bu yazımda Malezya'daki eğitime değinmek istiyorum biraz. 2016 yılının Bahar Dönemi için Exchange öğrencisi olarak gitmiştim Malezya'ya. Değişim ofisinde ders saydırma işlemlerini tamamladıktan hemen sonra da eğitimimiz başlamıştı.

Malezya İslam Üniversitesi / Değişim Öğrencisi

Ben İstanbul Üniversitesi'nden oraya gitmiş olduğum için öncelikle benim üniversitemle arasındaki farkları söylemek istiyorum. Öncelikle bölüm adından başlayayım. Benim İstanbul Üniversitesi'ndeki bölümüm Arap Dili ve Edebiyatı ve bu bölüm doğrudan Edebiyat Fakültesi'ne bağlı. Malezya'da ise yanlış hatırlamıyorsam bölüm doğrudan Beşeri İlimler Fakültesi'ne bağlıydı. 

Bölüm öğretmenlerimiz Arapça'sını çoğunlukla Arap ülkelerinde öğrenen profesörlerdi ve Arapça aksanları da çok iyiydi. Derslerimiz İstanbul'dayken blok şeklindeyken, Malezya'da haftada iki kere aldığımız derslerdi ve günleri ayrı ayrıydı. Ayrıca İstanbul Üniversitesi'nde her derse tek bir sınıf halinde giriyorduk, ancak IIUM (International Islamic University Malaysia)'de her dersin sınıfı da farklıydı. Doğal olarak ilk zamanlar adapte olmakta zorluk çekmiştim. Her sınıfta farklı yüzlere alışmam bir hayli zaman aldı. Zaten hepsinin yüzleri de birbirine benziyor diye düşünüp durduğum için yüzlerini ve isimlerini karıştırıyordum. :) Biri bana selam verse boş boş bakıyordum yani o derece hatırlamakta güçlük çekmiştim, en sonunda bana aldığımız dersi sınıfı falan hatırlatması gerekmişti de öyle anlamıştım. (Gerçi yine de uzun süre hatırlayamıyordum (: ) Alışma sürecim gerçekten vasattı yani...

Hocaların tarzına ve ders işleme şekillerine gelince... Ben genellikle individual (bireysel) eğitim seven bir insanım, pek grup çalışması sevmem yani ki İstanbul Üniversitesi'nde alıştığım eğitim anlayışı da o yöndeydi. Ama Malezya'daki hocalar genellikle grup ödevi istiyordu ve her hafta bir sunum ödevi mutlaka vardı. Ben İstanbul Üniversitesi'nde bitirme tezi falan vermeden mezun oldum. Malezya'daki eğitimde de neredeyse her hafta beş-on-hatta yirmi sayfalık minik tezcikler, araştırma ödevleri vs. veriliyordu. Öğretmen odaklı eğitim sistemine alışan bendeniz için bu durum sudan çıkmış balığa çevirdi beni diyebilirim yani bayağı zorlandığımı hatırlıyorum ama sağ olsun Malay arkadaşlarım bana ödevlerde çok yardımcı olmuştu, o konuda talihliyim. :)

Malezya İslam Üniversitesi'ndeki not sistemi de bir hayli ilginç gelmişti bana. Aniden quiz yapanlar da oluyor, önceden söyleyenler de tabii bizim genelde önceden söyleniyor diye hatırlıyorum. 10-20 puanlık sınavlar yapılıyordu, dönem sonunda da 50 puanlık büyük bir final yapılıyor, bizdeki üniversite giriş sınavına bedel :) Yaka kartlı pek çok personel oluyor başınızda ve büyük büyük salonlarda tekli masalarınızda size bir kitapçık veriyorlar, genellikle sorular az ve açık uçlu oluyor, yorum cevapları isteniyor ve size verilen 8-10 sayfalık kitapçığı verilen süre içinde doldurmanız isteniyor. Final sınavından önce de vize diyebileceğimiz minik minik test-quiz-sınav ya da sözlüler oluyor; sözlüler genel olarak sunumlar üzerinden değerlendiriliyor (yani sözlü dediğime bakmayın lisedeki kanaat notu gibi falan değil sırf sunumlar vs.) Sunumlarda hoca sizin anlatım derecenizi ve tabii araştırma dosyanızı falan da değerlendiriyor. Bir de bizimki Edebiyat Bölümü olduğu için şiir ezberleri ve şiir yorumlarına falan da puan veriliyordu.  İstanbul Üniversitesi'nde ise ben bir vize bir final olayına fazlasıyla alışmıştım oysa, bütünlemelerimiz bile vardı hey gidi :)

Malezya İslam Üniversitesi'nde verilen araştırma ödevlerinde ne kadar kaynak bulabildiğiniz, dosyanızı kendi birikiminizle ve kelimelerinizle ne kadar oluşturabildiğiniz önemli. Biraz Boğaiçi Üniversitesi'ndeki sistem olduğunu söyleyebilirim. Diğer üniversitelerdeki eğitimleri bilmediğim için örnek veremiyorum. İstanbul Üniversitesi'nde kolaylıkla AA-BA tarzı notlar alabilirken, Malezya İslam Üniversitesi'nde bir C aldım diye nasıl sevindiğimi hatırlıyorum. :)

Üniversite İçi Etkinlikler / Turlar

Üniversite içinde gerek hafta sonları, gerek tatillerde uygun fiyatlara etkinlik ve geziler oluyordu. Onlardan bazıları film gösterimi, şiir yarışmaları vs. tarzında etkinliklerdi, katılabildiğim kadarına katılmıştım. Ama tabii en çok keyif aldığım etkinlikler grup gezileriydi. Taman Negara-Orman gezisi etkinliğine katılmıştık, bir gece motel tarzı bir yerde kaldık. Su savaşları yaptık, geceleyin orman gezisine böcek avına vs. çıktık. Çok eğlenceliydi. Skytrex etkinliği içlerinde en keyif aldığım etkinlikti, gerekli mekanizmalarla ağaçlar arasındaki parkurları vs. tamamlamıştık, orman görünce gözümden hep kalpler çıkar zaten... :) Exchange öğrenciler için ücretsiz Putrajaya turu vardı bir de; Malezya'nın başkenti. Langkawi adasına da Kuala Lumpur'dan bir kaç saat süren yolculuk yapmıştık sanırım tatil verildiği bir araydı. Orada 3D müzeye katıldığımızı hatırlıyorum. Çok uzun zaman olmuş gibi geliyor, etkinliklerden pek hatırlayamadım açıkçası.

Etkinlik dışında bireysel-arkadaşlarla gittiğimiz yerler de Perhentian Adası, Crystal Mosque, Masjid Jamek, KLCC, KL Bird Park, Merdeqa Square, Batu Cave, Genting Highlands vs. tarzı yerler oldu. 

Aklıma geldikçe bu alanda yazmaya devam ederim diye düşünüyorum. Sanırım daha Malay yemeklerinden, genel atmosferden, kültürden vs. bahsetmedim. Onların alışkanlıkları ile bizim alışkanlıklarımız son derece farklı ne de olsa... Her ne kadar Müslüman ülke olsa da farklı ırk farklı kültür var neticede. Bu arada yine orada karşılaştığım Türk arkadaşlarımdan biri şu an Malezya'da yaşıyor. Ondan Malezya'daki yaşama dair benden daha çok şey öğreneceğiniz kesin. İsteyenler için Malay-Türk aile olarak kullandıkları instagram adresi: @mytr_zhafran.cemre

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.