HAKKIMDA

Eylül 30, 2018

Ben Kimim?

Hatice Durmaz. 1988 doğumluyum. Yay burcuyum. Film ve Kitap dünyası ile ilgilenmeye başladığımdan beri, bu alanda konuşup çevremdekilerin kafasını şişiren ve bundan hiç usanmayan biriyim. Sonunda ben de "Neden sürekli konuşup duruyorum. Bunları yazsam ya!" diye düşündüm ve bir blog sitesi açmaya karar verdim. 

İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı'ndan 2017 yılında mezun oldum. Her ne kadar Arap Dili okumuş olsam da genel olarak her türlü Edebiyata ilgi duyduğum söylenebilir. Bilhassa Fantastik Edebiyata ilgi duyuyorum. Distopya Edebiyatını da çok severim, ancak Fantastik Edebiyatın benim gözümde değeri çok çok yükseklerdedir. Bu alanda kendimi geliştirmeye ve kendi çapımda bir şeyler karalamaya çalışıyorum. Umarım, bir gün benim de kitabım raflardaki yerini alır. Allah'ın izniyle... O günleri sabırsızlıkla bekliyorum.

Üniversitenin üçüncü yılının bahar dönemini Mevlana Değişim Programı sayesinde değişim öğrencisi olarak Malezya İslam Üniversitesi'nde okudum. Burada kaldığım beş ay boyunca farklı yüzler ve farklı, yepyeni bir kültürle karşılaştım ve hayatımın en inanılmaz, en heyecan verici beş ayını burada geçirdim diyebilirim. Zaten bu beş aycık serüvenim dolayısıyla yaşadığım heyecanı çevremle de her fırsatta paylaşarak onların da başlarını yeteri kadar ağrıtmışımdır. 😃

Son zamanlarda Yeminli Tercümanlık yapıyor olsam da, ben kendi çapımda, kendimi bu işe yakıştırmıyorum. Benim için en önemli şey yazmak, yazmak ve yazmak... Duygularımı, düşüncelerimi, deneyimlerimi, izlenimlerimi ancak yazarak ifade etmekten hoşlanıyorum. Konuşmak, daha doğrusu gevezelik etmek de her ne kadar doğamda olsa da yazamadığım zamanların üstünü kapama çabasıdır o. Beni ifade eden tek sözcük sanırım "Yazmak" sözcüğü olacaktır.

Hatis de Ne Demek?

Hatis'in hikayesi ilginçtir. Malezya'ya gittiğimde oradaki Malaylar adımı okurken Hatis diyorlardı. Hatice adı onlara göre Candice ya da bu tarz bir isim gibi gelmiş olmalı ki sonuna 's' vererek ve Hatis diye telaffuz ederek adımı okuyorlardı. Benimle ilk karşılaşanlara bu yüzden; adımın Arapçadaki 'Khadijah' isminden geldiğini söylediğimde çok şaşırıyorlardı. Bu yanlış telaffuz olayını Türk arkadaşlarıma anlattığımda onların da en az benim kadar şaşırdığını fark ettim. Kimisi artık bana Hatis diye hitap etmeye bile başlayınca bu adımı markalaştırayım bari dedim. Yani siteme isim verirken bana fikir verdikleri için Malaylara borçluyum aslında. :)

Sosyal Medyada Ben:

Pek aktif olarak kullanamasam da sosyal medyadaki varlığımı sürdürüyorum. Özellikle sosyal medya ve internet siteleri alanında da kendimi hâlâ geliştirme aşamasında olduğumu düşünürsek; sosyal medya hesaplarını en kaliteli şekilde yönetme konusunda oldukça yavaş ve acemi olduğum da söylenebilir. Yine de bilgi sahibi olmak, beni tanımak ve takip etmek isterseniz, aşağıda vereceğim twitter, instagram ve tumblr hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz:

Başka nerelerdeyim?

Tam bir Fantastik Edebiyat aşığı olduğumu söyledim, ancak Arapça konusunda da kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu alanda açtığım bir facebook sayfam ve onunla ilişkili instagram hesabım bulunuyor. Bu açtığım iki hesabımdan sonra yine blogger'da Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri, Çevirmenlik Üzerine Notlar ve Arapça Bilgi Paylaşımı için açmış olduğum bir blog sitem daha mevcuttur. Sırasıyla aşağıda paylaştığım site ve hesaplarımı inceleyebilirsiniz:
Blogger tarafından desteklenmektedir.